Dunaj

Zařazeno v Rock, Alternativa

FB událost
Čtvrtek Leden
17
2019
  • otevíráme: 19:00
  • start: 20:00
  • cena předprodej: 280 Kč

SKUPINA DUNAJ SE VRACÍ NA PALUBU! A nejedná se o reminiscenci a la různé návraty v minulých letech, toto je regulérní restart jedné z nejúspěšnějších, nejinvenčnějších a nejoriginálnějších kapel české hudební historie!

Přidejte se k události na facebooku.

PŘEDPRODEJ: 280 Kč
smsticket.cz
goout.cz
Hostel Eleven (Dominikánská 11)
Indies (Poštovská 2)

Když se hudebníci Dunaje po letech sešli při natáčení filmu Dunaj vědomí, našli znovu chemii, která je dříve spojovala. Přeskočila jiskra a skupina se rozhodla obnovit činnost. A to v sestavě, která zaznamenala největší úspěch. Chybět bude pouze Jiří Kolšovský, jeho pěveckých partů se ujme zbytek kapely. Páteř vystoupení budou tvořit zpočátku zejména skladby z nejsilnějšího období Dunaje (Dudlay), postupně budou zařazeny zcela nové písně vycházející z nejlepších tradic Dunaje, které posléze vyústí v nové album. Nejedná se tedy o klasický comeback, ale o novou energii, se kterou Dunaj znovu započne hudební dráhu.

Sestava:

Josef Ostřanský, kytara, zpěv;
Vladimír Václavek, baskytara, zpěv;
Pavel Koudelka, bicí, zpěv.

O Dunaji:
V roce 1989 byla založena brněnská hudební skupina alternativního směru, která nesla název Dunaj.
Svou činnost ukončila v roce 1998, když v pouhých třiačtyřiceti letech zemřel její frontman Jiří Kolšovský.
Hudební projev kapely vykrystalizoval od klasického bigbeatu 80. let 20. století, jenž se vyznačoval zejména využitím jiného než čtyřdobého metra, často se objevovaly liché pěti nebo sedmidobé takty. Pro nástroje jsou typické ostinátní figury, které někdy nastupují na různé doby v taktu, patrná je také rezignace na refrény jako tradiční formotvorné prvky populární písně. Stylově je kromě bigbeatového základu patrný vliv minimalismu, punku a v začátcích i pražské nové vlny.
Autory obrazotvorných textů byli výtvarník Vladimír Kokolia, Karel David, Pavel Fajt a Vladimír Václavek. V začátcích byl Dunaj z důvodu neexistence vhodnějšího termínu zevnějšku klasifikován jako art rock, později se ujalo označení brněnská alternativa, které pod sebe zahrnovalo brněnské kapely, tvořící v podobném stylu.